Basketbol Sahası Yapımı

1-ALT YAPI:

Sahanın inşa edileceği alan düzgün bir şekilde işveren tarafından tavsiye edildikten sonra 20cm toprağın içinde kalacak şekilde sahanın etrafı 50x30cm çevre hatılı ile dönülür. Çevre hatılının betonu dökülmesinden önce kalıbın içerisine 3 m ara ile 50cm’lik 100 lük pimaş borular düzgün bir şekilde yerleştirilir.(Tel-çit direkleri için) Hatıl betonu atıldıktan sonra oluşan havuzun içerisine 20cm yüksekliğinde 4 ve 5 numara çakıl ile doldurularak sıkıştırılır. Bu sıkıştırılmış zemin üzerine ortalama 10 cm %50 taş tozuyla karışık mekanik stabilize yapılır. Bu işlem sırasında sahaya enlemesine ve tek taraflı metrede, binde 6-8 meyil verilir. Bu meyil yağmur sularını sahanın üzerinden rahat akması ve sahanın kuru kalmasını sağlamak için yapılır. Yukarıdaki işlemler sırasında saha sık sık sulanarak zeminin iyice oturması sağlanır ve asfalt atmaya hazır hale getirilir.

2-ASFALT KAPLAMA:

Dolgusu yapılmış, gerektiği gibi sıkıştırılmış ve meyil verilmiş alanın üzerine iki kademeli ilk kademe takribi 4 veya 5 cm ince mıcırlı top coat finishing coat olarak tabir ettiğimiz, toplam 8-9 cm asfalt kaplama yapılır. Burada dikkat edilecek husus asfaltın düzgün bir zemine sahip olmasını sağlayabilmektir.Zira asfaltın zemininde olabilecek dalgalanmalar aynen yukarıdaki kaplamaya yansır ve saha yağmurlardan sonra yer yer göllenme yapabilir. Asfalt kaplama tamamlandıktan sonra 3 hafta süresince günün en sıcak saatlerinde birkaç kez bol su ile yıkanmalıdır. Bu işlem asfaltın içerisindeki gazların daha çabuk buharlaşarak çıkmasını sağlayacağı gibi yabancı maddelerden arınmasını kolaylaştıracaktır.

3-EPDM ZEMİN KAPLAMA:

15 MM kalınlıkta tenis kortları, çok amaçlı sahalar, çocuk oyun alanları ve her tür spor oyunları, antrenman sahaları için kullanılan çok maksatlı bir kaplama sistemidir.Poliüretan ve kauçuk esaslı bu sistem aşınmaya karşı dayanıklıdır.Elastikiyeti ve darbe emme özellikleri yüksek olması çocukların kayma, düşme, zemine çarpma gibi durumlarda yaralanma olasılığını asgariye indirir.

Düzgün uygulanmış, kir, pas, yağ ve gevşek tabakalardan arındırılmış temizlenmiş beton veya asfalt zemin üzerine poliüretan astar tatbik edilir.8 mm kalınlığındaki ilk tabaka , SBR granülleri ile poliüretan bağlayıcı karıştırılarak ‘‘finischer’’ makine ile sıcak döküm olarak serilir.İkinci tabaka ultraviyole ve ozon direnci son derece yüksek, özel karışım EPDM kauçuk granülleri poliüretan bağlayıcı ile karıştırılarak ilk tabakanın üzerine ‘‘finischer’’ makine ile sıcak döküm olarak 7 mm kalınlıkta tatbik edilir.Kullanım amacına uygun olarak çizgilerin çizilmesi ile saha oyuna hazır hale getirilir.

4-ÇEVRE TEL-ÇİTİ (KAYNAKLI UYGULAMA):

3,00 m ara ile çevre hatılı içerisine bırakılan 76’lık metal borulara 60×2,5 mm ve 48×2,5 mm borulardan oluşan dikmeler monte edilir. Dikmelere aynı özellikte borular üstten ortadan ve alttan olmak üzere 3 sıra yatay olarak kaynakla bağlanır. Hazırlanan konstrüksiyona 4,00m yüksekliğinde 50×50 göz aralıklı 3,5mm PVC kaplamalı örgü teli, örgü telinin esnemesini önlemek için 4 sıra gergi teli çekilerek montaj işlemi tamamlanır.

TEKNİK ŞARTNAME

1)MALZEME VE UYGULAMA TEKNİK AÇIKLAMALARI:

 • Sahanın yapılacağı yüzeyin tesviye edilmesi ve gerekli ise drenaj sistemi döşenmesi.
 • Tesviyesi yapılmış olan saha etrafına kalıp çakılması.
 • Kalıp içerisine 15cm kalınlığında mıcır blokaj yapılması.
 • Mıcır blokaj üzerine ?5mm tel çaplı 15x15cm göz aralıklı hasır çeliklerin döşenmesi.
 • Hasır çelikler üzerine 15cm kalınlığında hazır beton dökülmesi ve tesviyelenmesi
 • Tesviyesi tamamlanan beton yüzeyinin perdah (helikopter) makinesinin tepsisi ile perdahlanması. (Pervane kullanmayınız)

Not:

Bu uygulama sırasında sahalara birbirlerine ters istikamette olmak üzere tek taraflı olarak binde 8 oranında eğim verilmelidir.

Bu uygulama yapımı esnasında standart ve kaliteli zemin hazırlığı için firmamızca irtibata geçmeniz menfaatinizedir.

2) Saha Etrafı Konstrüksiyon ve Tel-Çit Yapılması : (552m2)

 • Saha dış kenarları boyunca beton üzerine 3mt’de bir ?60/2mm (2”) h:4mt tel-çit dikmeleri 15x15x8mm çelik flanş ve çelik dübeller ile sabitlenmesi.
 • Dış kenarlardaki dikmeler arasına alt,orta ve üstten olmak üzere 3 sıra halinde ?48/2mm (1,5”) borular ile yatay kayıtların atılması.
 • İki saha orta kenarı boyunca beton üzerine 3mt’de bir ?60/2mm (2”) h:2mt tel-çit dikmeleri 15x15x8mm çelik flanş ve çelik dübeller ile sabitlenmesi.
 • Orta kenardaki dikmeler arasına alt,orta ve üstten olmak üzere 3 sıra halinde ?48/2mm (1,5”) borular ile yatay kayıtların atılması.
 • Sahalara 2 ad. 100x200cm ebatlarında personel kapı yapılması.
 • Tüm konstrüksiyonun 1 kat antipas ve 1 kat yağlı boya ile boyanması (Renk:Yeşil)
 • Dikmeler arasına 3 sıra halinde PVC kaplı gergi tellerinin çekilmesi.
 • Sisteme ?3,00mm kalınlığında 40x40mm göz aralıklı içi galvanizli dışı PVC kaplı örgü telilerinin PVC kaplı bağ telleri ile monte edilmesi. (Dış kenarlardaki çit 4mt ,iki saha ortasındaki çit ise 2mt yükseklikte olacaktır)
 • Çit dikmelerinin üst açık kısımları galvanizli boru kapakları ile kapatılması.

2) Beton Üzeri Sportif Zemin Kaplama Yapılması:

5mm Rubber + 3mm EPDM Zemin Kaplaması Yapılması :

 • Asfalt zeminin basınçlı su ve hava kompresörü ile temizlenmesi
 • Beton üzerine 5mm SBR Rubber + 3mm Renkli EPDM den oluşan toplam 8mm kalınlığındaki ped’in serilmesi ve yapıştırılması (Kırmızı veyaYeşil)
 • Epdm kaplaması yapılmış zemin üzerine farklı renklerde tenis ve basketbol oyun çizgilerinin çizilmesi.

3) Spor ekipmanları:

No Cinsi Miktarı Birimi B.Fiyatı Tutarı
01 TE-2 mapalı,ithal mekanizmalı tenis direkleri ve filesi 2 Tk.    
02 Tek direkli, 105x180cm fiber poliüretan panyalı, NBI Tip hidrolik çemberli nizami basketbol potası ve filesi 4 Ad.    
A.Toplam
 

5) Aydınlatma Sistemi Kaplaması Yapılması: (1 Ad.)

 • Saha uzun kenarlarına toplamda 9 ad. h:5,50mt yüksekliğinde ?89/3mm borudan mamül aydınlatma dikmesinin monte edilmesi.
 • Aydınlatma dikmeleri üzerindeki sehpalara toplamda 16 adet 400wat metal halide projektörün monte dilmesi.
 • Saha girişine 1adet harici tip aydınlatma panosunun monte edilmesi.
 • Kablolama, topraklama yapılması ve devreye alma

Not: Aydınlatma panosunun monte edileceği yere kadar ana elektrik hattının getirilmesi işverene aittir.

Duyurular
06 / 02 / 2017
esenler jiletli ve dikenli tel uygulaması

esenler de iletli ve dikenli tel uygulamaları yapmaktayız. tüm duvar üstlerinde, mevcut çit üstlerinde uygulanabilen bu malzememiz güvenlik açısından en çok tercih edilen ürünümüzdür.

Devamı ...

06 / 02 / 2017
halkalı bahçe çit tel

halkalı da bahçe çit tel uygulamaları yapmaktayız.uzun ömürlü dayanıklı olan bu malzememiz tüm çevreleme alanlarında uygulanabilen malzememizdir.

Devamı ...

06 / 02 / 2017
başakşehir kafes tel uygulaması

başakşehir de kafes tel uygulamaları yapmaktayız. maliyeti düşük olan bu malzememiz her türlü çevrelemede kullanılabilir.

Devamı ...

02 / 02 / 2017
samandıra jiletli ve dikenli tel uygulaması

samandıra da jiletli ve dikenli tel uygulaması yapmaktayız. mevcut olan çit üzerine,duvar üzerine uygulanabilen bu malzememiz güvenlik açısından en çok tercih edilen ürünümüzdür.

Devamı ...

02 / 02 / 2017
başakşehir spor sahaları uygulaması

başakşehir de spor sahaları uygulaması yapmaktayız. basketbol,tenis,voleybol ,minyatür sahalarda da uygulanabilir.kısa sürede teslim edilir.

Devamı ...

02 / 02 / 2017
ataşehir panel çit tel uygulaması

ataşehir de panel çit tel uygulaması yapmaktayız. tüm arsa,arazi ..vs. gibi çevrelemelerde kullanılan bu ürünümüz uzun yıllar kullanabilinecek , tüm hava şartlarına dayanıklı paslanmaz malzememizdir.

Devamı ...